57 kez okundu

Şap Hastalığı Taşkesti’de mi

Ülkemizde tekrar gündeme oturan şap hastalığı Taşkesti’de de göründü mü? Aldığımız bilgiler doğrultusunda Taşkesti’de hayvanlarda şap hastalığı görüldüğü 1 – 2 vaka olduğu yönünde. Bize gelen bilgiler kesin olmamakla birlikte şap hastalığı için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Daha öncede Mudurnu İlçemizde her hafta periyodik olarak Cumartesi günleri kurulan hayvan pazarı şap hastalığı salgını nedeniyle karantinaya alındıgını ve Pazarın ikinci bir emre kadar kapatıldığı belirtilmişti.
 [post_ad]
Bolu İl Gıda ve  Hayvancılık Müdürlüğü bir açıklama yaparak şap hastalığının merkez ve ilçelerde olmak üzere 8 mihrakta hastalığın olduğunu duyurdu. Bolu İl Gıda ve  Hayvancılık Müdürlüğü  yapılan açıklamada 29 Eylül 2015 tarihinde Van İlinde tespit edilen  A Nepal 84 tipi şap virüsü hızla ülke genelinde yayılmaya başlamıştır. Virüs tipinin yeni olması nedeniyle daha önceden yapılan aşılama çalışmaları etkisiz kaldığını belirtti. İlimizde de Merkez İlçede 3, Gerede’de 2, Mudurnu’da 2 ve Mengen’de 1 olmak üzere toplam 8 mihrakta hastalık tespit edilmiştir. Mihraklardan alınan örneklerde A Nepal 84 virüsü teşhis edilmiştir denildi. Şap hastalığı çıkan mihraklarımızda idari ve fenni tedbirler alınmış, hastalığın bulaşmasının ve yayılmasının önlenmesi için hayvan hareketleri kısıtlandığını ve İlimizde hayvan varlığının şap hastalığına karşı korunması için il genelindeki hayvan pazarlarının hastalık sönünceye kadar kapatılması için komisyon kararı alınacaktır söyledi.
Ayrıca hayvan yetiştiricilerinin salgın ve bulaşıcı bir hastalık olan şaptan zarar görmemeleri için hayvan alım satımı yapmamaları, işletmelerine ziyaretçi girişine izin vermemeleri, kendileri de başka işletmelere ziyarete gitmemeleri, diğer işletmelerden ödünç alet, ekipman, yem vb. hiçbir şey almamaları, aşılama programlarına uymaları büyük önem taşıdığını belirterek , Bakanlığımız tarafından yeni virüs tipine karşı şap aşısı üretilmiş olup İl Müdürlüklerine sevkiyatları başlamıştır. 22 Aralık itibari ile hastalık çıkan köylerde yeni tip şap aşılaması başlatıldığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir