Taşkesti Gezilecek Yerler Piknik Kamp Yerleri

Bolu Mudurnu Taşkesti beldesi ve çevresinde gezilecek yerler, kamp yerleri, yaylalar, göller, kaplıcalar.

İlk köykent projesinin uygulandığı, doğasıyla kendinden bahsettiren şirin beldemiz Taşkesti’de gezilecek yerler. Taşkesti doğasıyla şehirlerden gelenleri hayran bırakıyor. Her tarafı ormanlarla, doğal taiatı ile hergün yeni kişilerin keşif alanı olmakta.

Taşkesti gezilecek yerler

Taşkesti Gezilecek Yerler

Taşkesti Çevresindeki Yaylalar

Pürenli Yaylası

Pürenli yaylası 1400 rakım yüksekliğine sahip, Bolu Mudurnu Ortaköy sınırları içersinde olup, Pürenli yaylasında Ortaköy köylüleri yazın hayvancılık amaçlı çıkmaktadırlar. Pürenli yaylasındaki yayla evleri Ortaköy köylülerinin yayla evleri olup, ticari amaçlı, konaklama, restouran, cafe gibi hizmetlerde kullanılmamaktadır.

Pürenli yaylası

Pürenli yaylasına bir çok ulaşım yolu vardır. Taşkesti tarafından Ortaköy, Karacasu, Yeğenderesi köylerinden yayla yolları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında bu yollardan binek araçlar, karavan tipi araçlarla Pürenli yaylasına çıkabilirsiniz. Yollar stailize toprak yol olup kış, yaz, ilkbaharda çamurlu olmaktadır. Ayrıca Düzce tarafından da yine aynı şekilde stabilize toprak yol mevcuttur.

Pürenli yaylası kamp

Pürenli yaylasında market, pansiyen vb. işletme yok. Buraya gelmeden ihtiyaçlarınızı Taşkesti, Dokurcun’dan temin edeilirsiniz. Telefon bazı noktalardan az olsada çekmektedir.Haftasonları çok kalabalık olmaktadır.

Pürenli yaylasını bu kadar cazip yapan ise yayladaki, küçük gölet ve çevresindeki tabiat doğal yaşam. Yaylada Kayın ve köknar ağaçları çoğunluktadır. Bilmediğiniz mantarları sakın yemeyiniz, hatta dokunmayınız.

Balıklı Yaylası

Balıklı yaylası yine Pürenli yaylasına çok yakın bir yayla olup Kuzey tarafında derebalıklı yaylası olarak Düzce tarafından çıkan yaylacılar,güney tarafında ise Taşkesti Karacasumandıra köylülerinin kullandığı yaylacılar vardır.

Balıklı yaylası

Yaylada genellikle Kayın ve köknar ağaçları ile çevrilmiştir. Buz gibi suyun tadına mutlaka bakmalısınız. Balıklı yaylasında rahatlıkla kamp yapabilirsiniz.

Derebalıklı yaylası
Balıklı Yaylası

Hıra Yayla

Hira yayla yine Düzce ve Yeğenderesi köylülerinin ortak kullandıkları bir yayla. Pürenli yaylasına bağlantısı olup, Pürenli yaylasına 2 km mesafededir. Hira yayla Taşkesti merkezine 16 km mesafededir.

Hira yayla
Hıra yayla

Ilıca Yaylası

Ilıca köyü yaylası son alınan karar ile yayla sıfatından çıkarıldı ama sonuçta burasıda bir yayla. Kamp olanakları mevcut, genellikle çam, köknar, kayın ağaçlarını bu yaylamızda bolca göreilirsiniz. Balıklı yaylasıyla bağlantısı olup 2 km mesafededir. Yaylaya Ilıca köyünden stailize yol ile çıkılmaktadır.

Yine Taşkesti çevresinde Çağşak yaylası, Elmacık, iğneciler yaylaları bulunmaktadır.

Taşkesti Civarındaki göller

Abant Gölü

Abant Gölü, Bolu’nun 35 kilometre güney batısında bulunan, yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölüdür. Suları tatlı olan gölün, en derin yeri 18 m’dir. Taşkesti Abant arası yaklaşık 25 km dir.

Abant gölü

Abant gölünde her türlü imkanı bulabilirsiniz. Yolu asfalt olup Abant gölünde konaklama imkanları, kamp, piknik alanları, su, bisiklet parkurları, fayton gezisi vb. birçok aktiveteyi burda bulabilirsiniz.

Sülüklü Göl

Sülüklü göl milli parkı Tavşunsuyu köyünde olup Tavşansuyu köyüne kadar yol asfaltdır. Köyden Sülüklügöle kadar stabilize yer yer taşlı bir yolu vardır.

Sülüklü Göl içinde bulunan ve tektonik hareketler sonucunda oluşmuş bir heyelan set gölüdür. Akyazı, Mudurnu ve Göynük ilçe topraklarına sınırı vardır.

Sülüklü göl

Sülüklü Göl, Tavşansuyu köy merkezine 9 km mesafede yer almaktadır. Etrafındaki doğal yaşam alanı ile birlikte 809 hektarlık bir alana sahip olup sadece gölün alanı ise 60 dönümdür. 1200 rakımda bulunan gölde birçok endemik bitki türü ve yabani hayvan tespit edilmiştir. Su kaynağını Davlumbaz Yaylası eteklerinden çıkan Hongurdak deresinden almaktadır. Gideri konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte Tavşansuyu Deresi’ne alt akıntısının olduğu tahmin edilmektedir. Orman Bakanlığı tarafından 30 yılı aşkın süre yaban hayatı koruma alanı statüsü verilen Sülüklü Göl 2011 yılında bu statüsünden çıkartılarak tabiat parkı statüsüne dönüştürmüştür. Daha sonra ise köy tüzel kişiliğine kiralanmıştır.

Sülüklü göl

Sülüklü göl de giriş ve kamp yapmak ücretlidir. İşletmeciye ait olan küçük bir market bulunmaktadır. Son zamanlarda sosyal medya sayesinde çok tanınmış olup, özellikle haftasonu kampcıların, günübirlik ziyaretci akınına uğramaktadır.

Karamurat Gölü

Karamurat gölü Taşkesti’ye 9 km mesafede olup eski Akyazı Dokurcun – Taşkesti yolu kenarındadır. Karamurat Köyü yakınındadır. Gölün üç tarafı dağlarla çevrilidir. Dipten kaynayan ve vadilerden akan sular ile beslenir.

Karamurat Gölü

Sünnet Gölü

Sünnet Gölü Göynük ilçesi sınırları içersinde Erenler ve Korudağ Tepeleri arasındaki derin vadinin heyelanla tıkanması sonucu oluşan Sünnet Gölü‘nün alanı 18 hektardır. Civarındaki derelerden ve kaynaklardan beslenir. Derinliği 22 metreyi bulur. Gölde bulunan mercan ve alabalıkların olta ile avlanması serbesttir. Özel sektörce işletilen 45 oda 115 yatak kapasiteli bir konaklama tesisi bulunmaktadır. Çevresinde piknik, yürüyüş ve bisikletle gezinti yapılabilmektedir. Taşkesti’ye yaklaşık 25 km mesafededir.

Taşkesti merkezde Cuma günleri halk pazarı kurulmakta olup, mutlaka görmelisiniz. Köylülerin getirdikleri doğal organik ürünleri satın alabilirsiniz. Taşkesti çay bahçesinde çayınızı, kahvenizi yudumlayabilir, esnaf lokantalarında yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Taşkesti Gezilecek Yerler Piknik Kamp Yerleri” için bir yorum

  1. Harika manzaralar, harika gezilecek yerler. Heryer doğa. İnşallah doğası bozulmaz. En kısa sürede rotamız Taşkesti olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir