Hes inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

Sarot Termal tesisleri yanından başlıyarak Tavşansuyu köyü yakınlarına inşaa edilecek olan Hes barajı tüm hızıyla devam ediyor. Hes barajı yer altından büyük devasa borular vasıtasıyla su taşınacak. Daha önceden hes kanallarının geçeceği bölgeler istimlak edilerek ve büyük bir hızla inşaatına başlanıldı.

Hes barajına su taşıyacak büyük borular özenle yerleştirilmeye devam ediyor.

Hes Nedir?

Hes  su gücünden faydalanarak enerji elde etmek için akarsulara kurulan Hidroelektrik Enerji Santrali nin kısaltılmışıdır.Hidroelektrik enerji hızla akan suyun enerjisiyle döndürülen elektrik jeneratörlerinden elde edilen elektriktir.Hidroelektrik enerji satralleri içme,kullanma ya da sanayi suyu sağlamak amacıyla ırmakların önü kesilerek oluşturulan baraj göllerinde kurulmaktadır.

Taşkesti Hes projesi; “Karacasu Mudurnu Çayı’na birleştiği yerde inşa edilecek olan Göksu Regülatörü’nden alınacak suların regülatörün 12 750 m uzunluğunda bir iletim kanalından sonra sağ sahilde inşa edilecek olan HES’te düşürülmesi amaçlanmıştır. Mudurnu Çayı üzerinde 460,00 m talveg kotunda yapılacak regülatörden 463,00 m kotundan alınacak suların 310,00 m kotunda inşa edilecek olan santrala düşürülerek elektrik enerjisi elde edilmesini sağlayacak tesisler önerilmiştir. Göksu Regülatörü, 12 750 m uzunluğunda iletim kanalı, yükleme odası, 350 m uzunluğundaki cebri boru, kurulu gücü 16,94 MW ve yıllık enerji üretimi 62,41 GWh/yıl olması planlanmakta

hes

 

Hes Taşkesti

 

IMAG2872

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir